Biberon

Bisphenol A Nedir? Bisphenol A Zararları

Bisphenol A Nedir? Bisphenol A Zararları

Bisphenol A Nedir? Kısa adıyla BPA iki fenol ve polikarbonat moleküllerinin birleşmesiyle elde edilen bir tür organik bileşiktir. Çevremizde bir çok üründe bulunan Bisphenol A, kanser gibi birçok hastalığa neden oluyor.

Bisphenol A maddesi Diş dolgularında, izolasyon maddelerinde, dişle ilgili aletlerde, tıbbi aletlerde, su şişelerinde, biberonlarda, göz lenslerinde, DVD ve CD’lerde, evde kullanılan elektronik aletlerin tümünde ve spor aletlerinde kullanılmaktadır.

BPA,vücudumuzdaki kendi hormonlarımızın sahtesidir. Bu da sağlığımız için tehlikelidir. Bebekler ve küçük çocuklar, BPA’nın etkilerine karşı oldukça hassaslar.

Bisphenol A dan nasıl korunuruz?
Pek çok tüketici grubuna göre, BPA’sız ürünlere geçene kadar BPA içeren ürünleri en az seviyede kullanmamızı öneriyor. Sİlent Spring Enstitüsü’nden bir araştırmacı, Amerika Meme Kanseri Araştırma Kurumu,3 gün boyunca taze yiyeceklerle beslenen çocukların ve yetişkinlerin vücudundaki BPA oranının önemli bir oranda düştüğünü belirttiler.
• Plastik içeren besinleri asla mikrodalgaya sokmamalısınız.
• Plastik içeren maddeler bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır.

Bebekler ve Küçük Çocuklar
Çok küçük çocuklar ve anne karnındaki bebekler için BPA’nın etkileri,büyüklere göre daha çok şüphe çekmektedir.Bu muhtemeldir çünkü onlar vücutlarındaki ksenobiyotikleri temizleyemezler.Bir ksenobiyotik,organizmanın vücudunda üretilmeyen ve normalde bulunmayan bir maddedir. Ürin çalışmalarında genelde yetişkinlere göre çocuklarda daha BPA bulunmaktadır. Biberonla beslenen bebekler BPA’ya daha fazla maruz kalmaktadır.

Materni’nin Polipropilenden üretilen Bisphenol A içermeyen ürünlerini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Diğer yazılarımızı incelemek isterseniz buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın